Jim xhema. Jim Xhema dhe i pari i Prishtinës kujtuan vizitën historike të Senator...

RUSIA SHPALLË SHTETET ARMIKE : Në listë edhe Shqip

14/02/2023. Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka pritur në vizitë veprimtarin shqiptaro-amerikan, Jim Xhema. Për kontributin e tij për vendin, një rrugë në kryeqytet (Rruga A) ka marrë emrin e tij “Jim Xhema”. Ndërsa vet Xhema apeloi që të punohet bashkërisht në dobi të popullit të Kosovës. E në shenjë ...Search for: Follow; Follow; Follow; Follow; Follow; FollowJim Xhema Customer Success Manager at Moody's Analytics Greenwich, CT. Connect Brendan Corley New York, NY. Connect Auva Dariani Product Solutions Specialist at Moody's Analytics ...Abdixhiku: Rruga "Jim Xhema" po bëhet, është koha për projekte konkrete e jo zymtësi polarizuese. 20:20 / E Mërkurë, 11 Tetor. Osmani takohet me shqiptarët në Zagreb dhe Rijekë të Kroacisë. 20:09 / E Mërkurë, 11 Tetor. Policia konfiskon në veri Mercedesin në vlerë mbi 100 mijë euro, ishte në kërkim nga autoritetet zviceranevendim në bazë të të cilit ka atakuar rëndë interesin publik të qytetarëve të Prishtinës, duke i ndaluar punimet në projektin më strategjik të Kryeqytetit dhe momentalisht të Kosovës, "Rrugën A" (Jim Xhema).Shqiptari i madh i Amerikës vizitë në Kosovë – një rrugë emërtohet Jim Xhema. 17:58, 14/02/2023. A + A a A -. Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka pritur në vizitë veprimtarin shqiptaro-amerikan, Jim Xhema. Me këtë rast, kryetari Rama i ndahu mirënjohje veprimtarit Xhema për atdhedashurinë dhe punën e ...Ne vitin 1968 Jim Xhema ka migruar në SHBA te axha i vet Dr. Hajdar Xhema, i cili ishte drejtor i një klinike në Nju Jork dhe mjek personal i Presidentit te Amerikes ate kohe. Kosova News i shpreh ngushëllimet më të thella Familjes te atdhetarit, kontributorit të Çështjes Kombëtare, Dr. Ramadan Xhema! I pushoftë shpirti në Paqë!Kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, ka thënë se kanë rifilluar punimet në projektin më të madh që është realizuar deri më tash, Zona Ekonomike në Lumëmadh.Ne Ditën e Presidentit, presidentja Osmani dekoroi Jim Xhema dhe Christopher HylandJim Xhema Customer Success Manager at Moody's Analytics Greenwich, CT. Connect Vitaly Shatkovsky New York, NY. Connect Stephanie Rocha, CPA MBA United States ...Feb 16, 2023 · Veprimtari i shquar i çështjes së Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe lobuesi më i madh për lirinë dhe pavarësinë e Republikës së Kosovës, Jim Xhema u shpreh mirënjohës dhe falënderues për mikpritjen duke theksuar nevojën për angazhimin e të rinjve për të studiuar dhe punuar në drejtim të sigurisë dhe ... Oct 11, 2023 · Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku,ka thënë se rruga “Jim Xhema” po bëhet në kohë e me intensitet të plotë. Abdixhiku, gjatë vizitës që i bëri asaj që njihet si Rruga “A”, bashkë me kryetarin e kryeqytetit, Përparim Ramën, tha se ky projekt me intensitetin aktual të punimeve do të përfundojë qysh para verës së ... Search for: Follow; Follow; Follow; Follow; Follow; FollowGjykata Komerciale ka marrë vendim që punimet në rrugën “Jim Xhema” në Prishtinë, që ndryshe njihet si “Rruga A”, të ndërpriten. Ndonëse dhoma e parë e Komerciales, dy herë vendosi në favor të vazhdimit të projektit të kësaj rruge, kur rasti po ashtu dy herë shkoi në dhomën e dytë, gjyqtari i kësaj dhome, Faton […]Kanë nisur punimet e rrugës “Jim Xhema” e njohur si Rruga “A”, e cila pritet të përfundojë brenda 240 ditëve dhe ka një kosto financiare 8.4 milionë euro. Reklama Me këtë rast, i pari i Prishtinës, Përparim Rama tha se kanë filluar punimet për 1.5 kilometrin e parë dhe pritet të përfundojnë punimet brenda 240 … Ta ndalojë punën e ndërtimit të rrugës 'Jim Xhema' në gjysmë të saj. Gjykatësja, del të jetë motra e deputetes në pushtet.Dhjetra mijëra banorë pa kolektor e në kundërmim, një kryeqytet pa projektin më të madh kapital.", ka shkruar Ai në Facebook, përcjell portal rtv21.tv ...Gjykata Komerciale ka marrë vendim që punimet në rrugën “Jim Xhema” në Prishtinë, që ndryshe njihet si “Rruga A”, të ndërpriten. Ndonëse dhoma e parë e Komerciales, dy herë vendosi në favor të vazhdimit të projektit të kësaj rruge, kur rasti po ashtu dy herë shkoi në dhomën e dytë, gjyqtari i kësaj dhome, Faton […]Sot nis ndërtimi i rrugës “Xhim Xhema”, do t’kushtojë mbi tetë milionë dhe pritet të kryhet për 8 muaj ... “Një ndër premtimet kyçe elektorale, ëndërr e kahmotshme e qytetarëve, rruga A, e riemëruar si Jim Xhema, po bëhet realitet! Brengave shumëvjeçare të banorëve të lagjeve përreth, ngarkesave të trafikut në # ...We would like to show you a description here but the site won't allow us.U.S.-Albanian Foundation, Jim Xhema, letter ..... 14 VerDate 11-SEP-98 14:17 Dec 21, 1999 Jkt 060252 PO 00000 Frm 00003 Fmt 0486 Sfmt 0486 F:60252 W&M3 PsN: W&M3 (1) ADVISORY FROM THE COMMITTEE ON WAYS AND MEANS SUBCOMMITTEE ON TRADE FOR IMMEDIATE RELEASE CONTACT: (202) 225 ...Glove Up Greenwich was originally dreamed up by Kastriot Xhema years ago. Xhema, a lifelong Greenwich resident, has previously fought professionally and he finally pulled the event off after years ...Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka pritur në vizitë veprimtarin shqiptaro-amerikan, Jim Xhema. Me këtë rast, kryetari Rama i ndahu mirënjohje veprimtarit Xhema për atdhedashurinë dhe punën e palodhshme për çlirimin e Kosovës. Kryetari Rama tha se ndjehet falënderues ndaj veprimtarit Xhema për kontributin e tij që ka…Kryeqyteti përjetësoi veprimtarinë e jashtëzakonshme të zotit Jim Xhema, duke ia vënë rrugës "A" emrin e tij. Vepra e tij jetësore dhe shërbimi vetëmohues ndaj popullit tonë, është mesazh për t'ua përcjellë brezave - një model aq të jashtëzakontë të veprimtarisë, që njeriut tonë ia siguron përjetësinë në ...XHEMA CUSTOM BUILDERS OF GREENWICH, LTD. was registered on Jan 25, 2001 as a stock type company located at OAK AND DIVISION STREETS, GREENWICH, CT 06830 . The agent name of this company is: ALDO V. VITAGLIANO, P.C. , and company's status is listed as Dissolved now.Jim Xhema dhe z.Christopher Hyland Në Ditën e Presidentit, në shenjë mirënjohjeje për kontributin për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, në prani të zëvendësambasadorit të SHBA-ve, z. Nicholas Giacobe dhe përfaqësuesve të Federatës "Vatra", Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani, e dekoroi z.Abdixhiku: Rruga "Jim Xhema" po bëhet, është koha për projekte konkrete e jo zymtësi polarizuese. 20:20 / E Mërkurë, 11 Tetor. Osmani takohet me shqiptarët në Zagreb dhe Rijekë të Kroacisë. 20:09 / E Mërkurë, 11 Tetor. Policia konfiskon në veri Mercedesin në vlerë mbi 100 mijë euro, ishte në kërkim nga autoritetet zviceraneKryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, e ka emëruar Andin Hotin, Kryesues të Komisionit Qeveritar për Personat e Zhdukur. Çështja e personave të zhdukur është një nga çështjet prioritare të Qeverisë së Kosovës, dhe emërimi i sotëm tregon që kjo temë shkon përtej politikës. Dhimbja dhe ankthi me të cilën familjet përballen që 23 […]NGA JIM XHEMA-Dielli Senatori Bob Dole, për më shumë se tri dekada, dha kontribut të çmuar për sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës. Në ditëlindjen e 98-të të senatorit Dole - 22 korrik 2021 - kujtojmë dhe vlerësojmë lartë përpjekjet e tij kritike për të parandaluar agresionin serb, duke i dhënë drejtim ndërtimit të ...Jim Xhema duke folur në Konferencën shkencore në UBT , ku u bëri thirrrje studentëve që t’i marin studimet seriozisht” Jim Xhema në vizitën në kryeqytetin e Kosovës, u ndalua edhe në Katedralen “Nënë Tereza”, ku ndezi një qiri në kujtim të bashkëshortes së ndjerë Mrika. Jim Xhema me Ipeshkvin e Kosovës, Mons.Jan 31, 2023 · Ai dha kontribut të madh për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Emri i tij është Xhemajl Xhema, por për shkak se jetoi në Amerikë u njoftë si Xhim Xhema”, tha Rama. Ky propozim mori 45 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim. Jim Xhema ka luajtur një rol të jashtëzakonshëm në mbështetje të kauzës së Kosovës në SHBA. U DEKORUAN BOB DOLE E JIM XHEMA 30.05.2017Abdixhiku: Rruga "Jim Xhema" po bëhet, është koha për projekte konkrete e jo zymtësi polarizuese. 20:20 / E Mërkurë, 11 Tetor. Osmani takohet me shqiptarët në Zagreb dhe Rijekë të Kroacisë. 20:09 / E Mërkurë, 11 Tetor. Policia konfiskon në veri Mercedesin në vlerë mbi 100 mijë euro, ishte në kërkim nga autoritetet zviceraneJames Choma VP for Catholic Mission & Chief Development Officer, Saint Peter's Healthcare SystemJim Xhema. He was born on 07.31.43. Jim turned 79 years old. 636 Steamboat Rd, Greenwich, CT is where Jim resides. Indian Harbor House is the only company we know about that is registered to this address. Phyllis Burger, Ellen S Mellis, and 26 other persons are also associated with this address. Raporti: Egzona Shala Kanë nisur punimet për ndërtimin e rrugës “Jim Xhema”, e cila njihet si rruga A. Ndërtimi i kësaj rruge pritet ta lehtësojë komunikacionin në kryeqytet. Segmenti i parë prej 1.5 kilometrave pritet të përfundojë brenda 240 ditëve dhe do të kushtojë mbi 8 milionë euro. Të martën ka nisur ndërtimi i njërës […]View the profiles of people named Jimmy Xhema. Join Facebook to connect with Jimmy Xhema and others you may know. Facebook gives people the power to...The first, said once, is the opening verse of Shema: "Hear O Israel, the Lord our God, the Lord is One.". The next, said three times, is the second sentence of the Shema: "Blessed be the name of the glory of His kingdom forever and ever.". And the third verse, said seven times, is: "G‑d - He is the Only G‑d.".Rruga 'Jim Xhema' po vazhdon me ritëm shumë të mirë të punëve! #Kryeqyteti #Prishtina Perparim Rama Liked by Shkëmbim Mustafa "Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe!" ~ #GottfriedWilhelmLeibniz Ju lutem…Apr 27, 2023 · Faza e parë e projekti të “Rrugës A” do të kushtojë 8.4 milionë euro. Të enjten kanë filluar punimet për ndërtimin e rrugës A të emërtuar “Jim Xhema”. Sipas kryetarit të Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, projekti i nisur për pjesën e parë do të përfundojë për 8 muaj ditë pune. Rama u shpreh se […] Ahmed Sheikh Jama. Ahmed Sheikh Jama ( Somali: Axmed Sheekh Jaamac, Arabic: أحمد الشيخ جاما) was a Somali academician, writer, poet and politician. From 2009 to 2014, he served as the Minister of Information of Puntland under the Abdirahman Farole administration. Jama died on 9 July 2014 in Garowe after falling ill.Jan Kukuzeli. Jakov Xoxa 1923 - 1979, shkrimtar. Jakup Hasipi 1951 - 2006, imam. Jakup Mato 1934 - 2005, studiues. Jeronim de Rada 1814 - 1903, shkrimtar. Jim Xhema 1942. Jul Variboba 1727 - 1788. Jusuf Gërvalla 1945 - 1982, patriot, poet.Klima e favorshme mesdhetare me kohë shumë të mirë në pjesën më të madhe të vitit e rendit Shqipërinë në një nga prodhuesit më të mëdhenj të agrumeve midis vendeve europiane. Instituti i Statistikave publikoi sot raportin mbi statistikat e bujqësisë, sipas të cilit prodhimi i agrumeve në vitin 2019 u rrit me 3,04%. "Prodhimi […]When it comes to finding the perfect Subaru in Birmingham, Alabama, Jim Burke Subaru is a dealership that stands out. With a wide range of models to choose from, it can be overwhelming to decide which one is the best fit for your needs.Historia e policisë shqiptare nga viti 1912, si filloi me dy djem nga Kosova, rojet e Isa Boletinit… Nga Gjergj MarkuJim Xhema, a prestigious entrepreneur and major contributor of Vatra, has donated $30,000 to Vatra. The donation supports the funding of one of Vatra’s most important works to document the history of Pan Albanian Federation of America, a broad coalition of Albanians that gave rise to the Albanian national movement and promotes the rights of ...Follow Klan Kosova on...• FB: https://smarturl.it/KlanKosovaFb• IG: https://smarturl.it/KlanKosovaIG• YT: https://smarturl.it/KlanKosovaSub• WEB: https://kla...Xhim Xhema (majtas) me ish senatorin Bob Dole dhe ish presidentin Bill Clinton, në mbrëmjen e Këshillit Kombëtar Shqiptaro – Amerikan, në qershor 2003. NË DITËN E PRESIDENTIT KUSHTUAR IBRAHIM RUGOVËS Nga Frank Shkreli Të martën me 24 Maj, në Ditën e Presidentit, kushtuar Dr. Ibrahim Rugovës, Presidentja e …Profile Bio. Jim is a resident of Greenwich which is located in CT. Based on financial information we have, the net worth for Mr Xhema is $25,000 - ...Apr 28, 2020 · Mrika Xhema, a longtime resident of Greenwich, CT, passed away at her home on Friday, April 17, 2020 at 10 p.m. Mrs. Xhema was born in Livari, Montenegro on Feb. 24, 1946 and moved to the United States in 1969, where she served as Executive Secretary of Xhema Industries, owned by her husband Jim, who she met in Belgrade, where they were both ... Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Alban Zogaj, ka publikuar pamje nga punimet që po bëhen në ndërtimin e rrugës “Jim Xhema”, e njohur edhe si Rruga “A”. Përmes një postimi në llogarinë e tij në Twitter, Zogaj ka thënë se kjo rrugë po vazhdon me ritëm shumë të mirë të punëve, raporton Express.Jim Xhema Customer Success Manager at Moody's Analytics Greenwich, CT. Connect Lorenzo Manzano New York, NY. Connect Wayne Ward Ski shop owner Vail, CO. Connect ...Pasi parashikoi Termetet dhe vuri Lule mbi varrin e Ramiz Alise ...Presidenti Meta ka marreJim Xhema. Member. See All Contacts. Dynamic search and list-building capabilities. Real-time trigger alerts. Comprehensive company profiles. Valuable research and technology reports. Get a D&B Hoovers Free Trial. Financial Data. Dun & Bradstreet collects private company financials for more than 23 million companies worldwide.Jim Xhema duke folur në Konferencën shkencore në UBT , ku u bëri thirrrje studentëve që t’i marin studimet seriozisht” Jim Xhema në vizitën në kryeqytetin e Kosovës, u ndalua edhe në Katedralen “Nënë Tereza”, ku ndezi një qiri në kujtim të bashkëshortes së ndjerë Mrika. Jim Xhema me Ipeshkvin e Kosovës, Mons.The contact is Jim Xhema. Company Information: Company Name: 205 SOUTH WATER STREET LLC: Entity Type: CONNECTICUT DOMESTIC LIMITED-LIABILITY COMPANY: File Number: 1047109: Filing State: Connecticut (CT) Filing Status: Active: Filing Date: August 29, 2011: Company Age: 12 Years, 2 Months:Below you will find a list of surnames similar to Jim Xhema that were found in public records. Alter Last Name Full Name Persons Count Share ; Reno: Jim Reno: 21: 50%: Eastwood: Jim Eastwood: 6: 50%: First name Jim was ranked 2619 in the United States in 2020, according to the SSA.Abdixhiku: Rruga "Jim Xhema" po bëhet, është koha për projekte konkrete e jo zymtësi polarizuese. 20:20 / E Mërkurë, 11 Tetor. Osmani takohet me shqiptarët në Zagreb dhe Rijekë të Kroacisë. 20:09 / E Mërkurë, 11 Tetor. Policia konfiskon në veri Mercedesin në vlerë mbi 100 mijë euro, ishte në kërkim nga autoritetet zviceraneWhat is Jim Xhema's Facebook? We've discovered several social media accounts associated with Jim Xhema, including @james.xhemi, @xhemajli.ibrahimi.9, @jimmy.xhemali, @mandi.el.520 and others. To explore more of Jim Xhema's online presence, click here. Feb 16, 2023 · Veprimtari i shquar i çështjes së Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe lobuesi më i madh për lirinë dhe pavarësinë e Republikës së Kosovës, Jim Xhema u shpreh mirënjohës dhe falënderues për mikpritjen duke theksuar nevojën për angazhimin e të rinjve për të studiuar dhe punuar në drejtim të sigurisë dhe ... Jim Xhema, pseudonimo di Xhemail Xhema (Tupallë, 1942), è un attivista albanese per i diritti degli albanesi.. Biografia. Jim Xhema è nato a Tupallë, nell'attuale territorio della …Jim is a resident of Greenwich which is located in CT. Based on financial information we have, the net worth for Mr Xhema is $25,000 - $49,999 which is below the national median of 96,000. It looks like the kind of home is a 2-4 Unit (Duplex, Triplex, Quad). The number to call for Jim is 2038690374. The time zone that Jim is located in is: Eastern.More for JIM ENGINEERING LIMITED (07487319) Officers; Persons with significant control; Filter officers Filter officers Current officers Officers: 5 officers / 3 resignations O'NEILL, Marie Correspondence address Unit 2, 11 Ravenhead Business Park, Ravenhead Road, St. Helens, Merseyside, WA10 3DB ...10 OAK STREET, LLC is a Connecticut LLC filed on February 4, 2009. The company's filing status is listed as Active and its File Number is 0961960. The Registered Agent on file for this company is Thomas J. Heagney and is located at 248 Greenwich Ave., Greenwich, CT 06830. The company's principal address is Corner Of Oak And Division Street West ...🇽🇰 UBT në bashkëpunim me Federatën Panshqiptare "VATRA" dhe Rrjetin ... e Bizneseve të Diasporës Shqiptare, nën patronatin e veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare dhe lobuesit më të madh në ShBA për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, Jim Xhema, mbajti koncertin madhështor me Filharmoninë e Kosovës. 📌Sipas patriotit dhe aktivistit të dalluar të çështjes shqiptare në përgjithësi dhe të Kosovës në veçanti, shqiptaro-amerikani, Z. Jim Xhema (i pari majtas), Senatori Dole kundërshtonte fuqimisht ndarjen e Kosovës LETTER OF APPRECIATION FOR SENATOR BOB DOLE - Dielli | The Sun (gazetadielli.com), duke ndryshuar kufijtë dhe duke ...Spectacular Great Estate, the Ream Chateau close to Round Hill Rd renovated, expanded by Jim Xhema & decorated to an amazing standard with a glorious courtyard, exceptional gardens, extraordinary pool & hot tub and grotto, poolhouse with 2 new baths, stone tennis house w/ bath, luxurious 2 BR guest house. Lovely pergola at …🚧 Rruga "Jim Xhema" po bëhet! 🚧 #Kryeqyteti #Prishtina 33 Like CommentA large contingent from Greenwich are headed to Bridgeport this weekend to watch Greenwich native Kastriot Xhema fight at the Webster Bank Arena.. Mr. Xhema, who goes by “Kas,” said he’s always been a fighter, but it wasn’t until he was arrested for crimes including assault and wound up in prison that he began his journey to becoming a …Abdixhiku: Rruga "Jim Xhema" po bëhet, është koha për projekte konkrete e jo zymtësi polarizuese. 20:20 / E Mërkurë, 11 Tetor. Osmani takohet me shqiptarët në Zagreb dhe Rijekë të Kroacisë. 20:09 / E Mërkurë, 11 Tetor. Policia konfiskon në veri Mercedesin në vlerë mbi 100 mijë euro, ishte në kërkim nga autoritetet zviceraneSot, një gjykatëse vendosi ta ndalojë atë. Ta ndalojë punën e ndërtimit të rrugës 'Jim Xhema' në gjysmë të saj. Gjykatësja, del të jetë motra e deputetes në pushtet. Dhjetra mijëra banorë pa kolektor e në kundërmim, një kryeqytet pa projektin më të madh kapital.Abdixhiku: Rruga "Jim Xhema" po bëhet, koha... October 11, 2023. Tensionet në veri me ndikim negativ në ekonomi October 11, 2023. Çmimet e konsumit u rritën për 4,3% në shtator Ekonomia October 11, 2023. FMN-ja rrit projeksionin e rritjes ekonomike për Kosovën me 0.3 pikë përqindjeWHS Volleyball Showing Steady Improvement. By Jim Dreher. Oct 5, 2023. 0. Casey O'Toole of the Watertown High School Girls' Volleyball team goes up high to block a shot during an NVL match at the Cook Gymnasium. Looking on are her Warriors teammates Sophia Angiolini (left) and Anesa Xhema in the background (right).Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se urbanizmi i ri është ndër përpjekjet me bashkëkohore. Kështu u shpreh ai në konferencën "Kosova dhe Urbanizmi i Ri: Qëndrueshmëria, Inovacioni, Teknologjia, Qëndrueshmëria dhe Investimet". Shefi i ekzekutivit theksoi se Kosova i ka borxh veprimtarit Jim Xhema për kontributin e tij, ani pse pak është përmendur. "Urbanizmi...Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, e konsideron çmenduri vendimin e GjykatëZogaj publikon fotografinë: Rruga "Jim Xhema" po vazhdon me ritëm shumë të mirë të punëve Hoxhaj: Sot Kosova është pjesë e menysë në Bruksel, po diskutohet për zgjedhjet në veri Hoti i liston tetë "lajme të këqija që janë prodhuar nga Qeveria Kurti" ...One of the founding fathers of Independent Kosova, world class businessman and Albanian - American Community leader Mr. Jim XHEMA with his friends welcomes …Feb 22, 2023 · Ne kemi vendosur që ta nderojmë dhe përjetësojmë veprën e tij nëpërmjet rrugës A, që tash rruga A, thirret ‘Jim Xhema’ ”. Jim Xhema dhe i pari i Prishtinës kujtuan vizitën historike të Senatorit Dole në vitin 1990 në Prishtinë. “Moment ky i njohur si “pikë kthesë për lirinë e Kosovës, që ia hapi sytë ... See tweets, replies, photos and videos from @EBiberaj Twitter profile. 596 Followers, 237 Following.Join Us! The Stamford Police Department is currently accepting applications for Police Officer. Parking Tickets. Get a Police Report. Fingerprints. Hire SPD. Citizen Complaint.Veprimtari i shquar i çështjes së Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe lobuesi më i madh për lirinë dhe pavarësinë e Republikës së Kosovës, Jim Xhema u shpreh mirënjohës dhe falënderues për mikpritjen duke theksuar nevojën për angazhimin e të rinjve për të studiuar dhe punuar në drejtim të sigurisë dhe ...Such a builder is Xhema, hailed by Town & Country as one of the seven best builders of luxury homes in America. For over forty years, opulent residences and historically restored townhouses in New York and Connecticut bear witness to the zeal and meticulous craftsmanship of Xhema construction.The chateau was meticulously restored under Jim Xhema (who famously worked on Tommy Hilfiger’s Greenwich home), and was lavishly furnished with art and antiques amassed around the world by the owners and avid collectors. Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku,ka thënë se rruga “Jim Xhema” po bëhet në kohë e me intensitet të plotë. Abdixhiku, gjatë vizitës që i bëri asaj që njihet si Rruga “A”, bashkë me kryetarin e kryeqytetit, Përparim Ramën, tha se ky projekt me intensitetin aktual të punimeve do të përfundojë qysh para verës së ardhshme. […]Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, në një postim në rrjetin social Facebook, ka njoftuar se kanë filluar punimet në rrugën "Jim Xhema" ose siç njihet ndryshe si rruga "A". Rama me këtë rast, u shpreh se ky projekt madhor infrastrukturor për kryeqytetin do ta lidhë Prishtinën e re me Kalabrinë, kështu duke iLAWRENCE — A meeting between Jim Xhema, a Greenwich, Connecticut, businessman of Albanian descent, and Kansas Sen. Bob Dole turned into a friendship that has lasted more than 30 years. A common bond, borne from shared backgrounds and mutual respect, inspired a $500,000 gift to the Robert J. Dole Institute of Politics at the University of Kansas. . Gazeta Dielli - Faqja Zyrtare. 25 May 2022🇽🇰 Nxënësit e Shkollës së Mesme të Mjekësisë dhe Gjimnazit UBT me pr Mes shërbimeve të shumta që i ka bërë kombit shqiptar, Jim Xhema ka prezantuar Senatorin e Amerikës Bob Dole me komunitetin shqiptar dhe kombin shqiptar, dhe të dy mbetën miq deri në fund. Që nga vizita e tij e pare, në Kosovë, në 1990 e deri ditën që mbylli sytë përgjithmonë, Senatori Dole mbeti një mik i kombit shqiptar."Sapo u njoftova nga mediet se shkalla e parë e Gjykatës Komerciale, paska marrë vendim në bazë të të cilit ka atakuar rëndë interesin publik të qytetarëve të Prishtinës, duke i ndaluar punimet në projektin më strategjik të Kryeqytetit dhe momentalisht të Kosovës, 'Rrugën A' (Jim Xhema). Një person i armatosur ka marrë 3 persona peng në një bujtinë veter Letër mirënjohje për senatorin Bob Dole, shkruar nga patrioti i njohur shqiptaro - amerikan Jim Xhema në vlerësim për angazhimin për më shumë se tri dekada të Senatorit Bob Dole, për çështjen e...🇽🇰 🇺🇸 | Rektori i UBT-së, Prof. Dr. Edmond Hajrizi, mori pjesë në cere... moninë e emërtimit të rrugës "Jim Xhema" në Prishtinë, e cila është bërë në nderim dhe respekt të veprimtarisë së atdhetarit, Jim Xhema. See more. UBT - Higher Education Institution. If you live in the Houston area, chances ...

Continue Reading